ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2018-2019 θα πραγματοποιηθούν από

2 έως 18 Μαΐου 2018 και ώρες 9:00-13:00.

Στην Α΄ τάξη θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από

1-1-2012 έως 31-12-2012.

Κάθε παιδί εγγράφεται στο σχολείο που ανήκει,

βάση της διεύθυνσης κατοικίας του.

Ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση! Η εντολή για την αλλαγή εγγραφής των μαθητών ήρθε σήμερα το πρωί.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι τα εξής:

α. Αίτηση –Υπεύθυνη Δήλωση γονέων ή κηδεμόνων.(Δίνεται από το σχολείο εγγραφής του παιδιού).

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), σύμφωνα με τη αρ. Πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ. (Δίνεται από το σχολείο εγγραφής)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (π.χ. συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας κ.λ.π., εκκαθαριστικό της εφορίας).

ε. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου, η οποία θα εκδοθεί από το νηπιαγωγείο.

Εγγραφές μαθητών που προέρχονται από χώρες του εξωτερικού:

Οι μαθητές που προέρχονται από χώρες του εξωτερικού εγγράφονται με όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις. Όσοι δε δύνανται να προσκομίσουν το Πιστοποιητικό γέννησης, μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.

Από τη διεύθυνση του 1ου Δημ. Σχ. Μαρκοπούλου