Α.  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι:

Α)ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

Ξεκίνησαν οι εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου μας  για το σχολικό έτος 2018-2019.

Οι μαθητές εγγράφονται, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Έως τις 12-06-2018 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένη από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών στο Σχολείο η επισυναπτόμενη  «ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ»

α) Η παρακολούθηση των μαθητών που θα εγγραφούν στο πρόγραμμα του Ολοήμερου, είναι υποχρεωτική

β) Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των

γονέων/κηδεμόνων.

Κατά τη νέα σχολική χρονιά τα μαθήματα όλων των τάξεων θα ολοκληρώνονται στις 13:15. Εάν και εφόσον το επιθυμούν οι γονείς τους, θα μπορούν να μείνουν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ως τις 16:00 ( 4 το μεσημέρι). Συγκεκριμένα το πρόγραμμα του Ολοήμερου τμήματος διαμορφώνεται ως εξής:

Ώρα

Αντικείμενο

Πρόωρη υποδοχή(7:00-7:15)

(7:15-8:00) ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων

Προαιρετικά για όποιους επιθυμούν

Σίτιση

διάλειμμα

Μελέτη - Προετοιμασία

διάλειμμα

Διδακτικό αντικείμενο επιλογής

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

• Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς ή είναι άνεργοι
  • Μαθητές των οποίων γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, όπως πολύτεκνοι , τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες, με χρόνιες παθήσεις, ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης
  • Πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε χώρους φιλοξενίας

Οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους, ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

Η Πρωινή Ζώνη (7:00-8:00), για υποδοχή (7:00-7:15) και ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (7:15-8:00),θα υλοποιηθεί εφόσον υπάρξει αυξημένος αριθμός αιτούντων μαθητών από όσους εγγραφούν στο Ολοήμερο.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Διευθύντρια του Σχολείου στο

τηλ. 2299025234